Dnes je čtvrtek 20.2.2020, svátek má Oldřich

Zámecký park, mrtvé dřevo, bramboříky

Zámecký park, rozkvetlý brambořík / Foto: M. HrabovskýZamýšlený článek by mohl mít i název: Proč je mrtvé dřevo tak důležité v přírodě zachovat, nebo také Obyvatelé shnilého kmene. Odumírající a mrtvé stromy, ať stojící či padlé nebo pokácené jsou nepostradatelnou součástí naší přírody, i když bývá někdy zpochybňována jejich estetická hodnota.

V přírodních procesech, koloběhu živin v přírodě mají nezastupitelnou hodnotu. Zámecký park a aleje, jak je nazváno chráněné stanoviště v rámci programu EU Natura 2000, je víceméně pokusem, jak skloubit bohatou společenskou činnost v parku a výjimečnost tohoto prostředí v širokém okolí, kde se stromy mohou dožít i vysokého věku, kdy kvalita dřeva ustupuje a stromy osidlují mnohonásobky různých živých organismů. V přírodním lese je padlý strom substrátem pro růst nových dřevin, do parků můžeme substrát dodat z jiných zdrojů. Především ale mrtvé stromy slouží nejen drobným savcům a ptákům, ale především bezobratlým, zejména pak řadě hmyzích druhů.

Jsou to zejména listnáče a z nich v našich výškách dlouhověké domácí duby, jejich odolnost dřeva, kde je druhové spektrum nejbohatší. Že jsou atraktivní i ovocné dřeviny, dokazují to i v našich sadech stále přítomní roháči velcí, zejména jejich forma s menšími kusadly. Jen málokterý druh např. brouka můžeme označit za škůdce, který může napadnout zdravou dřevinu a usmrtit ji. Většinou hynou stromy oslabené např. suchem nebo naopak podmáčením, jak je patrno i v našem okolí. Zdravý strom se dokáže ubránit i kůrovcům. Podléhají i stromy, které do naší přírody nepatří, např. jírovec maďal, oslabený i žírem klíněnky jírovcové. Začíná se množit i způsob zachování stromové fauny i v hospodářských lesích např. ve Švédsku, ponechávat i na holosečích pahýly kmenů, odříznuté ve výšce několika metrů.

Pokud chceme označit některé živé organismy za škůdce stromů, jsou to zejména dřevokazné houby, která do stromů a jejich zejména jádrového dřeva pronikají neošetřenými vstupy, jakými jsou i neošetřené řezy v korunách stromů v rámci akce „vyzdravování korun stromů“. Každý sadař ví, že řez větve živého či mrtvého dřeva na stromě je nutné ošetřit stromovým balzámem, nebo jen latexovou barvou, aby zamezil, nebo oddálil nákazu houbou, která vniká do dřeva cévními svazky.

Slíbil jsem výčet živočichů, brouků a hmyzu žijícího v dutinách stromů. Velmi podrobný výzkum byl nedávno proveden na lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně v rámci habilitačních a studentských prací na lokalitě páchníků snad nejblíže Slavkova v obci Vojkovice u Židlochovic v porostu hlavatých vrb a topolů na soutoku mlýnského náhonu a řeky Svratky. Pro zachování této malé lokality vytvořil místní starosta občanské sdružení. Dutiny jsou osídleny druhy hmyzu vázaného na odumřelé dřevo napadené různými druhy hub, kterými se i různá stadia brouků i jiných hmyzích řádů živí.

Je otázkou, zda vývoj páchníků bude pokračovat v našem zámeckém parku i v dutinách pokácených stromů, některých na přímém slunci, kde jsou jiné podmínky vývoje. Příbuzné druhy páchníků, roháči i nosorožíci upřednostňují rozložené dřevo v dolní nebo pařezové části kmenů. Pro záchranu dutinové fauny se nyní provádí svislé zapouštění kmenů do půdy ve stinné části parků či jiných lokalit. Jsou to jakési palisády, které ze silných těžkých kmenů by bylo velmi obtížné zhotovit.

Ve výčtu hmyzu v dutinách je mnoho hmyzích řádů, od brouků několik čeledí, kde převyšuje čeleď brouků vrubounovitých, kterých je známo celkově desítky tisíc druhů, osídlená Evropa je však zastoupena jen přibližně dvěma sty druhů, převážně se však živících odumřelými částmi rostlin a stromů. Překvapivým zjištěním je i velké množství blanokřídlého hmyzu a predátorů, z řádu brouků převyšují druhy kovaříků, dravých drátovců a drabčíků. Byly popsány i druhy neznámé, zejména jejich larvální stadia. Vše v dutinách stojících živých stromů, zejména vrb.

Abychom nesledovali jen nezáživné brouky, koncem léta je nyní možné v zámeckém parku spatřit i půvabnou květinku, brambořík evropský, s trsem purpurově růžových květů. V parku kvete každoročně, je nenápadný, přízemní, rozkvétá zřejmě i v pravidelně sekaném trávníku. U nás je přísně chráněný, v přírodě vzácný v listnatých, zejména bukových lesích. Svými ozdobnými listy a nádhernými květy láká k vyrývání jeho drobných hlíz, na mnohých místech je vyhubený.

Milan Hrabovský

Brambořík evropský, květy / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Brambořík evropský, květy / Foto: M. Hrabovský
Zámecký park, rozkvetlý brambořík / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Zámecký park, rozkvetlý brambořík / Foto: M. Hrabovský
Drozdi ve slunečním žáru / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Drozdi ve slunečním žáru / Foto: M. Hrabovský
Páchník v zámeckém parku / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Páchník v zámeckém parku / Foto: M. Hrabovský
Páchník a ruměnice v zámeckém parku / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Páchník a ruměnice v zámeckém parku / Foto: M. Hrabovský
Páchník hnědý / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Páchník hnědý / Foto: M. Hrabovský
Párek roháčků kozlíků v zámeckém parku / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Párek roháčků kozlíků v zámeckém parku / Foto: M. Hrabovský
Zámecký park Veselí n. M. Záchrana stromových dutin / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Zámecký park Veselí n. M. Záchrana stromových dutin / Foto: M. Hrabovský
Palisáda vytěžených stromů pro hmyz na odumřelém dřevě / Foto: M. Hrabovský195http://wwwv.veslavkove.cz/
Palisáda vytěžených stromů pro hmyz na odumřelém dřevě / Foto: M. Hrabovský

Komentářů (4)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Roman Žilka  - Tak jo.

  Už se pomalu začínám těšit, až budou nejen v zámeckém parku padat kaštany zničené klíněnkou. Občas to spadne jen tak, občas někomu v aleji na hlavu, občas na silnici někomu na auto. Sice se pár lidí zraní, někdo možná zabije, ale hlavně že ekoteroristé budou mít radost ze záchrany brouka.
  Nechci říct, že se mám epřestat starat o životní prostředí, to ani omylem. Ale když vidím, jak mají různé "ekologické" skupiny velký byznys z předstírání ochrany životního prostředí, je mi z toho zle. Stačí se dívat na to, jak například blokují výstavbu dálnic a mezitím vykupují pozemky v místech, kde jsou stavby plánované, jen a jen proto, aby je pozděj mohly prodat státu zpět za několikanásobek ceny.
  A co je příčinou zákazu postřiku kaštanových porostů ve Slavkově? Má snad někdo z ekoteroristů vazby na firmu, která bude každorořně za nemylý peníz provádět pravidelnou prořízku uschlých větví kaštanů? ... Samozřejmě že vykácení napadených stromů a jejich nahrazení odolnějšími druhy tyto zájmové skupiny v rámci "ochrany přírody" zablokují.
  Mimochodem, napadl mě další příklad "ekologického" terorismu - povinné přimíchávání biosložek do nafty. Je prokázáno, že výroba jednoho litru MEŘO vyjde energeticky na 1 - 1,5 litru nafty. Tedy spálíme víc nafty při výrobě než vyprodukujeme. MEŘO prokazatelně poškozuje naftové motory, zvláště modernější úsporné modely. Dále se pěstováním řepky ve velkém pokřivilo ceny potravin (v zemích třetího světa jsou jejich ceny neúnosně vysoko) a ještě to celé dotuje daňový poplatník, protože je to neúměrně drahé. O tom, že všude kolem sebe vidíme v období květu samou žlutou barvu a že to v tu dobu taky docela nepěkně smrdí raději ani nemluvím.

 • Lubas

  Velice pěkně a výstižně napsáno. :)

 • Beruška

  ... to ano ...

 • Falstaff  - Hurá

  A tak v zájmu několika ekologických pitomců, klanícím se jednomu živočišnému druhu, konkrétně páchníkovi, uděláme z krásného parku skládku hnijícího dřeva oblepenou umělohmotnými páskami s nápisem NEVSTUPOVAT a budeme tomu říkat ZÁMECKÝ PARK NATURA 2000. Made in EU. Tomuhle tedy já říkám pokrok a to správné ekologické myšlení podle Orwela.
  Mně se z toho, co zde ekologové dlouhodobě předvádíte chce zvracet. Ignoruje ochranu přírody jako celku a zaměřujete se na buzeraci nesmyslných detailů a z nich si stavíte vlastní slávu.

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.